
Udruženje Šansa za roditeljstvo i ALHem su 27. januara ove godine potpisali Memorandum o saradnji sa ciljem uspostavljanja okvira za zajedničko delovanje koje će se ogledati u osmišljavanju i sprovođenju zajedničkih aktivnosti, informisanju i edukaciji građana/ki.
Saradnja dveju organizacija temelji se na temama i problemima kojima se bave, a koji se međusobno prožimaju i prepliću. Naime, udruženje Šansa za roditeljstvo osnovano je sa ciljem da pomogne ljudima koji do potomstva mogu doći isključivo biomedicinski potpomognutom oplodnjom (vantelesnom oplodnjom) ili lečenjem steriliteta. Imajući u vidu da je jedan od glavnih ciljeva ALHem-a promovisanje bezbednog upravljanja hemikalijama, prepoznate su mogućnosti zajedničkog delovanja i teme koje je moguće međusobno povezati u smislu uticaja toksičnih hemikalija po reprodukciju i njihovog dovođenja u vezu sa problemom steriliteta, održavanja trudnoće, psihofizičkog razvoja dece i tinejdžera.
Kao prva konkretna aktivnost dogovoreno je sprovođenje ankete kako bi se dobio uvid o informisanosti članova/ica Udruženja Šansa za roditeljstvo, odnosno parova suočenih sa problemom steriliteta o uticaju hemikalija na reproduktivno zdravlje. Anketa, u kojoj je učestvovalo 176 ispitanika, sprovedena je u februaru, a distribuirana je online sa linkom postavljenim na veb-stranici Šanse za roditeljstvo.
Prema rezultatima ispitivanja, 98% ispitanika smatra da se nedovoljno govori o uticaju opasnih hemikalija na zdravlje. Isti procenat ispitanika zainteresovan je da više sazna o prisustvu i efektima štetnih hemikalija po zdravlje, naročito reproduktivno i da prati preporuke stručnjaka za smanjenje izloženosti toksičnim hemikalijama i zaštitu reproduktivnog zdravlja. Istovremeno, 86% učesnika u anketi spremno je da promeni svoje navike, kako bi smanjili izloženost štetnim hemikalijama.
Anketom smo saznali da:
- 66% ispitanika smatra da nije uopšte ili nije dovoljno upoznato sa uticajem opasnih hemikalija na zdravlje, naročito reproduktivno
- 85% je upoznato da proizvodi u svakodnevnoj upotrebi (kao što su igračke, odeća, elektronski uređaji, nameštaj, kozmetički proizvodi i sl.) mogu da sadrže hemikalije opasne po zdravlje i životnu sredinu, zbog svojstava koji mogu izazvati hormonske poremećaje, rak, oštetiti gene ili imati štetne efekte po plod i/ili plodnost (tzv. supstance koje izazivaju zabrinutost)
- 52% ispitanika nije čulo za endokrine disruptore, supstance koje ometaju rad hormonskog sistema, dok 63% nije upoznato sa činjenicom da efekti endokrinih disruptora na funkciju endokrinog sistema mogu biti posledica izlaganja organizma dok je još u stadijumu fetusa, u periodu pre rođenja
- 66% nije čulo za ftalate i njihov štetan uticaj na reproduktivno zdravlje (kvalitet jajnih ćelija, smanjenje broja i pokretljivosti spermatozoida)
Ono što bismo izdvojili kao zanimljivo, iz svakodnevnog života, a može doprineti povećanju rizika po zdravlje jeste da:
- 66% nije pomislilo da štampani fiskalni račun može biti štetan po zdravlje
- 73% ispitanika koristi teflonsko posuđe
- 57% je čulo za PFAS hemikalije, koje se mogu naći u papirnoj ili kartonskoj ambalaži za pakovanje pržene hrane ili u kesicima za kokice za mikrotalasnu rernu
- 50% nije nikada čulo za bisfenol A, niti zna gde se može naći
- 53% proverava etikete na neprehrambenim proizvodima
- 53% nije upoznato da kao potrošač ima pravo da zatraži i dobije informaciju od proizvođača, uvoznika ili trgovca o prisustvu opasnih hemikalija (tzv. supstanci koje izazivaju zabrinutost) u proizvodima, a svega 3% je upoznato sa tim pravom i koristi ga u praksi
- 21% ne čita etikete na kućnoj hemiji i drugim hemijskim proizvodima, 32% čita ali ih ne razume, 16% čita i razume, ali se ne pridržava propisanih mera, dok 31% čita, razume i pridržava se propisanih mera zaštite
- 84% nije prepoznalo piktogram opasnosti-znak uzvika na hemijskim proizvodima , a svega 7% je znalo na kojim hemikalijama se može naći
- najčešći izvor informacija o štetnim hemikalijama predstavlja internet/društvene mreže (72%), zatim tradicionalni mediji (TV, radio, štampane novine) oko 5%, dok infomacije od lekara dobija svega 4,5%.
Zabrinutost tokom lečenja neplodnosti i složene procedure u cilju ostvarenja trudnoće često umeju da skrenu pažnju sa važnih tema koje ukazuju na štetne posledice. Prema rezultatima sprovedene ankete, malo je upućenih u to koliko hemikalija toksičnih po reprodukciju i onih koji remete rad hormonskog sistema ima u našem okruženju. ALHem će svojom ekspertizom u oblasti smanjenja rizika od hemikalija kroz saradnju sa udruženjem Šansa za roditeljstvo doprineti informisanju i edukaciji čanova/ica ovog udruženja u narednom periodu.




Naša organizacija je dobila podršku Vlade Švajcarske kroz projekat „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovom članku je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.